DRUGDHENDĖS / ZDRUKTHĖTARĖ

DRUGDHENDĖS / ZDRUKTHĖTARĖ

Kursi i zdrukthtari-drugdhendjes pėrfshinte 1 ditė mėsim teorik dhe 4 ditė nė javė trajnim praktik, si dhe njė ekskursion nė njė punishte tė pėrpunimit tė drurit.

Nė programin mėsimor tė zdrukthtarisė u pėrfshinė:

- Pėrgatitja, trajtimi dhe depozitimi i llojeve tė ndryshme tė drurit, pėrdorimi i tyre pėr qėllime tė ndryshme.

- Veglat e punės dhe pėrdorimi i tyre; masat e sigurisė nė punė dhe ndihma e parė.

- Ndėrtimi i elementeve tė ndryshme tė banesave, si dritare dhe kanata, shkallė tė brendshme, dyer, dysheme, dollapė muri, tataposhi dhe musėndra, tavani tradicional prej druri, pėrfshirė kornizat dhe zbukurimet.

Nė trajnimin pėr drugdhendje u zhvilluan kėto module:

  • - Drurėt mė tė pėrshtatshėm pėr gdhendje.
  • - Veglat e punės dhe pėrdorimi i tyre, masat e sigurisė.
  • - Gdhendja nė reliev (pėrfshirė rozetė), gdhendja e zbukurimeve tė musėndrės dhe tataposhit.

Mėsimet teorike pėrfshinė temat e mėposhtme:

  • - Trashėgimia e ndėrtuar nė Gjirokastėr dhe pėrdorimi i drurit nė banesat (dysheme, dritare, dyer, zbukurime, tavane, struktura e ēatisė, struktura tė jashtme mbajtėse etj.).
  • - Struktura e ēative nė ndėrtesėn tradicionale tė Gjirokastrės (skeletet mbėshtetėse prej druri).
  • - Llojet e pemėve dhe drurėve, cilėsitė dhe pėrdorimi i tyre.
  • - Zbukurimet tradicionale.
  • - Bazat e vizatimit, pėrfshirė gjeometrinė, perspektivėn, pėrpje-sėtimin, etj.
  • - Vizatimi i zbukurimeve lulore dhe gjeometrike, zbukurimeve tradicionale dhe krijimi i modeleve nė argjilė.