GURGDHĖNDĖS/MURATORĖ

GURGDHĖNDĖS/MURATORĖ

Kursi i gurgdhendės/muratorėve pėrfshinte 1 ditė mėsim teorik dhe 4 ditė trajnime praktike nė javė, si dhe njė ekskursion nė njė punishte guri.

Nė programin e muratorit janė mėsuar:

- Veglat e punės dhe pėrdorimi i tyre, masat e sigurisė nė punė dhe ndihma e parė.

- Ndėrtimi i murit, harkut dhe ēatisė me hark, dyshemesė tradicionale prej guri, shkallės prej guri, oxhakut, rrugės me kalldrėm, pėrgatitja e llaēit dhe suvasė pėr ndėrtimet tradicionale.

Programi i gurgdhendjes pėrfshinte:

  • - Pėrdorimi i llojeve tė ndryshme tė gurit pėr qėllime tė ndryshme.
  • - Veglat dhe pėrdorimi tyre, masat e sigurisė nė punė dhe ndihma e parė.
  • - Gdhendja e relievit, figurave dhe zbukurimeve nė allēi e gips.

Mėsimet teorike tė gurgdhendjes pėrfshinin:

  • - Trashėgimia e ndėrtuar dhe pėrdorimi i gurit nė shtėpitė gjirokastrite (themelet, muret, shkallėt, dyshemetė, shkallėt, zbukurimet, rrasat e ēative).
  • - Ēatitė me rrasa guri tė Gjirokastrės.
  • - Llojet e gurit, cilėsitė dhe pėrdorimi i tyre.
  • Ways to break and cut stone.
  • Mėnyrat e thyerjes dhe prerjes sė gurit.
  • Zbukurimet tradicionale gjirokastrite nė gur.
  • Bazat e vizatimit, pėrfshirė gjeometri, perspektivė, pėrpjesėtimin etj.